ÁSZF Könyvelés
Érvényes 2024. 07.01.-től
ÁSZF Könyvelés – az ÁSZF résztvevői
Az ÁSZF Könyvelés dokumentum a könyvelési, bérszámfejtési és ezekhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások igénybe vevője (továbbiakban Megbízó) és a fenti szolgáltatásokat nyújtó (mint Könyvelő) között létrejött együttműködés alapjait fekteti le (együttesen: Felek).
ÁSZF Könyvelés – az ÁSZF célja
Az ÁSZF Könyvelés dokumentum célja, hogy a Megbízó maximálisan tisztában legyen az általa igénybe vett szolgáltatásokkal, azok tartalmával, valamint saját kötelezettségeivel, jogaival, ugyanakkor az is lényeges, hogy megismerje a Könyvelő kötelezettségeit és jogait is.
Fontos cél lefektetni azokat az alapokat – és az ÁSZF Könyvelés dokumentum erre is kiterjed -, melyek a hatékony és sikeres közös munka kiindulópontját képezik, ahogyan az is, hogy a Felek értékként tekintsenek mind a Megbízó vállalkozására, mind a Könyvelő munkájára.
A szolgáltatást nyújtó adatai
Az ÁSZF Könyvelés dokumentum értelmében szolgáltató:
Cégnév: IntelliTax Kft.
Székhely: 1152 Budapest, Szentmihályi út 171.
Cégjegyzékszám: 01-09-995700
Adószám 24209090-1-42
E-mail: intellitaxpalota@gmail.com
Telefonszám: +36-30-361-0767
Cégnév: Amira Gold Kft.
Székhely: 1152 Budapest, Szentmihályi út 171.
Cégjegyzékszám: 01-09-912670
Adószám: 14630473-1-42
E-mail: konyvelopalota@gmail.com
Telefonszám: +36-30-361-0767
Cégnév: Kaszásné Sápi Ágnes EV.
Székhely: 1152 Budapest, Szentmihályi út 171.
Adószám: 50546026-1-42
E-mail: konyvelopalota@gmail.com
Telefonszám: +36-30-361-0767
A Felek közötti együttműködést a 2013. évi V. törvény (Ptk.) határozza meg.
A szolgáltatás tartalma
A Könyvelő által nyújtott szolgáltatás – az ÁSZF Könyvelés dokumentumnak megfelelően – alapvetően a Megbízó vállalkozásának teljes körű könyvelésére és a bérszámfejtési teendőkre terjed ki.
A Könyvelő az általa nyújtott szolgáltatásokat jogtiszta programokat használva saját irodájában (telephelyén) végzi.
Könyvelési szolgáltatás |
A Könyvelő könyvviteli (könyvelési) szolgáltatásait a 2000. évi C. törvény, valamint a számvitelt szabályozó egyéb jogszabályok alapján nyújtja.
Könyvelő könyvviteli szolgáltatása alatt az ÁSZF Könyvelés ebben a dokumentumban, valamint a Könyvelési szerződésben meghatározott kötelezettségeket kell érteni.
Könyvelő könyvviteli kötelezettségei:
- Megbízó vállalkozását egy éven túl szolgáló eszközök nyilvántartása (analitikus és főkönyvi egyaránt)
- Megbízó készleteinek főkönyvi könyvelése a vállalkozás számviteli politikájában rögzítettek szerint, a Megbízó által készített leltárak, valamint feladások alapján
- Megbízó követeléseinek nyilvántartása (analitikus és főkönyvi egyaránt), a Megbízó kérésére egyeztetések elvégzése – a szerződésben vállalt különdíj alapján
- Megbízó értékpapírjainak főkönyvi nyilvántartása
- Megbízó pénzeszközeinek főkönyvi nyilvántartása
- Megbízó kötelezettségeinek nyilvántartása (analitikus és főkönyvi egyaránt), a Megbízó kérésére egyeztetések elvégzése – a szerződésben vállalt különdíj alapján
- Megbízó aktív és passzív időbeli elhatárolásainak főkönyvi nyilvántartása
- A főkönyvi nyilvántartással kapcsolatos egyéb, kötelező analitikák vezetése
- Megbízó vállalkozására jellemző, tevékenységével összhangban lévő számlarend kialakítása
- Megbízó vállalkozása eredményének meghatározott időszakonkénti megállapítása, Megbízó ezzel kapcsolatos tájékoztatása
- Megbízó vállalkozása éves beszámolójának és kapcsolódó dokumentumok (mérleg, eredménykimutatás, kiegészítő melléklet, taggyűlési jegyzőkönyv/alapítói határozat) elkészítése, továbbítása Megbízó felé, aki határidőre eleget tesz a beszámoló közzétételi kötelezettségének. Amennyiben Megbízó igényli, Könyvelő segítséget nyújt ebben.
- Megbízó vállalkozását érintő bevallások határidőre történő elkészítése és beküldése
- Megbízó vállalkozása számviteli politikájának és szabályzatainak elkészítése, esetleges módosítása a Megbízó kérése alapján – a szerződésben meghatározott különdíj ellenében
További kötelezettségek:
Megbízó vállalkozásával kapcsolatos adatbejelentések, bejelentkezések és adatszolgáltatások megtétele
- változás-bejelentés,
- pénztárgéphasználattal kapcsolatos lejelentés,
- statisztikai adatszolgáltatás
- élelmiszerlánc felügyeleti (NEBIH) bejelentés
- iparűzési adó bejelentkezés, változás bejelentés
- építményadó bejelentkezés, változás bejelentés
- kamarai regisztráció megtétele
- KSH regisztráció megtétele
- a Megbízó vállalkozásának hatóságok előtti képviselete
- bekért könyvelési anyag és a könyvelőprogram által biztosított dokumentumok, listák, analitikák rendelkezésre bocsátása ellenőrzés, illetve könyvvizsgálat esetén
Tájékoztatási kötelezettség:
Könyvelő tájékoztatja Megbízót az alábbiakról:
- vállalkozását érintő jogszabályi változások
- vállalkozásának fizetési kötelezettségei
- vállalkozását érintő fizetési határidők
- vállalkozásának rendezetlen követelései és kötelezettségei
- vállalkozása NAV-nál, valamint helyi önkormányzatnál vezetett folyószámlájának aktuális egyenlege, esetleges elmaradások
A Könyvelő bérszámfejtéssel kapcsolatos kötelezettségei |
- Megbízó részére havonta kiszámolja a munkavállalók bruttó bérét, levonásokat, valamint a nettó bér összegét
- Megbízó részére bérjegyzékeket, bérlistákat készít
- Megbízó részére meghatározza a bérek után fizetendő járulékok, közterhek összegét
- Megbízó részére e-mail-ben adónemenkénti bontásban, az adónem megnevezésével, számlaszám és összeg feltüntetésével tájékoztató táblázatot küld a havonta esedékes járulékfizetési kötelezettség teljesítéséhez
- Megbízó belépő munkavállalóinak beléptetése és bejelentése az adóhatóság felé, kilépő munkavállalók kiléptetése, a kilépés dokumentumainak elküldése e-mailben vagy átadása papír alapon a Megbízó részére
- Megbízó vállalkozása részére a havi bérszámfejtési tevékenység ellátása, az ehhez kapcsolódó bevallások határidőre történő elkészítése és beküldése
Könyvelő megbízása nem terjed ki |
- EKAER ügyintézés
- vámügyintézés
- környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos bejelentkezés, bevallás
- jövedéki adóval kapcsolatos bejelentkezés, bevallás
- munkaügyi nyilvántartások vezetése
- Határozatok könyve-vezetése
- online számla regisztráció és számlalejelentés
- beszámoló közzététel
- Cégkapu regisztráció és ügyintézés
- egyéb, a szerződéskötés megkötése előtti megbeszélés szerinti feladatok
Megbízó kötelezettségei |
- Megbízó birtokában van azoknak a szakmai (nem számviteli és adózási) ismereteknek, információknak, elvárásoknak és kompetenciáknak, melyek tevékenysége végzéséhez elengedhetetlenek.
- Megbízó birtokában van az összes, vállalkozásához és tevékenysége folytatásához szükséges engedélynek, szerződésnek.
- Megbízó a Könyvelő szóbeli vagy írásbeli tájékoztatása során megismert, vállalkozásával kapcsolatos számviteli, illetve adózási feladatait ellátja, kötelezettségeit teljesíti és jogait gyakorolja.
- Megbízó a vállalkozása nem könyvviteli, bérszámfejtési és adózási feladatait, ügyeit saját maga végzi, a Könyvelő ehhez a Megbízó utasítása alapján segítséget nyújthat.
- Megbízó minden esetben köteles a hatályos törvényekben, jogszabályokban, valamint társasági szerződésében/alapítói okiratban és számviteli politikában foglaltak szerint eljárni, ügyvezetői feladatait ezek alapján teljesíteni.
- Megbízó köteles gazdálkodását, tevékenységét ésszerűen és megfelelően végezni.
- Megbízó gondoskodik a harmadik felekkel kötött szerződéseinek tartalmi és formai helyességéről, az azokban foglaltak jogszabályoknak való megfelelőségéről.
- Megbízó tájékoztatja a Könyvelőt minden olyan, a vállalkozását érintő adatról, illetve a vállalkozása életében bekövetkezett és bekövetkező összes olyan változásról, melyek esetében bejelentési kötelezettség áll fenn. A Könyvelő e tájékoztatás birtokában – a Megbízó előzetes meghatalmazása alapján – segítséget nyújt a bejelentés/változás-bejelentés megtételét illetően.
- Megbízó köteles gondoskodni kimenő számlái tekintetében az online számla adatkötelezettség teljesítéséről. Könyvelő külön díjazás ellenében ezt a kötelezettséget a számlák egy példányának időben történő átadásával átvállalja.
- Megbízó köteles elvégezni a Cégkapu regisztrációt és a továbbiakban kezelni azt.
- Megbízó köteles a menetlevelek, gépkocsi-nyilvántartások, útnyilvántartások vezetésére. Ezek egy példányát a Könyvelőnek átadja.
- Megbízó köteles a vállalkozása birtokában lévő eszközöket és forrásokat december 31.-ei fordulónappal leltározni, azok értékét is meghatározni.
- Megbízó köteles a vállalkozása birtokában lévő tárgyi eszközök és immateriális jószágok állapotát, minőségét rendszeresen ellenőrizni, az esetleges selejtezésekről Selejtezési jegyzőkönyvet készíteni, annak egy példányát a Könyvelőnek átadni.
- Megbízó köteles vállalkozása kérdéses követeléseinek és kötelezettségeinek az adott partnerrel történő egyeztetésre, egyenlegközlő levelek elküldésére.
- Megbízó kezeli vállalkozása házi pénztárát, bankszámláit, elszámolási számláit.
- Megbízó a jogszabályok szerint vezeti és tartja nyilván a szigorú számadású nyomtatványok közé tartozó dokumentumokat.
- Megbízó köteles partnerei megbízhatóságáról megbizonyosodni, ahogyan arról is, hogy a partner nem áll felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlés alatt.
- Megbízó köteles a partnerei által kiállított bizonylatok, okmányok, dokumentumok valódiságtartalmáról megbizonyosodni.
- Megbízó számon tartja és jelenti a készpénzforgalommal kapcsolatos összeghatárokat.
Megbízó további kötelezettségei |
- Megbízó javítja az általa hibásan vagy nem teljes adattartalommal kiállított számlákat. Amennyiben partnere részéről észlel ilyen hibát, javíttatja azt.
- Megbízó köteles minden idegen nyelven kiállított dokumentumot magyar nyelvre fordítani vagy fordíttatni.
- Megbízó köteles külföldi partnerei adószámának ellenőrzésére és megerősítésére.
- Megbízó köteles mindent megtenni a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzésére. Köteles ismerni a „2017. évi LIII. törvény a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról” előírásait és az abban foglaltaknak eleget tenni.
- Megbízó tudomásul veszi, hogy az előző pontban hivatkozott törvény ismerete és betartása a Könyvelőnek is feladata.
- Megbízó köteles a Számviteli politika, a Számlarend, illetve az egyéb belső szabályzatok elkészítési kötelezettségének eleget tenni. Mivel ezek hatályos jogszabályoknak, illetve az előírt tartalmi és formai követelményeknek megfelelősége nagymértékű számviteli, illetve adózási ismeretet igényel, a Megbízónak lehetősége van külön díjazás ellenében megbízni a Könyvelőt e dokumentumok elkészítésére.
- Megbízó kötelezettségei közé tartozik a beszámoló közzététele.
- Megbízó köteles a hatóságoktól kapott értesítéseket, határozatokat, egyéb dokumentumokat az átvételt követő 2 munkanapon belül a Könyvelőnek e-mail formájában megküldeni.
- Megbízó köteles a könyvelési bizonylatokat, dokumentumokat az Iratkezelési szabályzatában rögzítettek szerint megőrizni.
- Megbízó dönt a vállalkozásával kapcsolatos kérdésekben. Lehetősége van konzultáció keretében kikérni a Könyvelő véleményét, aki a legjobb tudása alapján segíti, de a döntés meghozatala nem terhelhető a Könyvelőre. A Könyvelő a Megbízó döntéséből adódó következményekért – azok akár pozitívak, akár negatívak- felelősséget nem vállal.
- Megbízó kizárólag olyan adatokat, információkat közölhet a Könyvelővel és olyan bizonylatokat adhat át könyvelésre, melyek megfelelnek a valóságnak. Ha ez nem így történt, a Könyvelő mentesül az esetleges következmények terhe alól.
- Megbízó tudomásul veszi, hogy a Könyvelő bizonyos időközönként biztonsági mentést végez a könyvelési szoftver használatának kapcsán.
- Megbízó köteles munkavállalóival szerződést kötni, ugyanis a Könyvelő e dokumentum alapján fogja a munkavállaló-bejelentési kötelezettségét teljesíteni.
- Megbízó gondoskodik a munkaszerződések, munkaköri leírások, valamint a munkaszerződés-módosítások felépítésének és tartalmának megfelelőségéről, azoknak a Munka Törvénykönyve szerinti összhang megteremtéséről. Megbízó kérésére a Könyvelő segítséget nyújt e dokumentumok elkészítésében.
- Megbízó köteles munkavállalóit tájékoztatni a munkaszerződés és a munkaköri leírás tartalmi elemeiről.
- Megbízó határozza meg munkavállalói jövedelmét, valamint egyéb juttatásait.
- Megbízó hatáskörébe tartozik a munkáltatói jogok és kötelezettségek gyakorlása.
- Megbízó eleget tesz a minimálbérre, valamint a garantált bérminimumra vonatkozó kötelező bérkiegészítés teljesítési kötelezettségének. Erről a Könyvelőt írásban tájékoztatja.
- Megbízó a munkáltatói jogainak gyakorlása keretében döntést hoz a nem kötelező béremelésekkel kapcsolatban, erről a Könyvelőt írásban tájékoztatja.
- Megbízó köteles a munkavállalói adataiban, munkaviszony bármely pontjában történő változásokról a Könyvelőt haladéktalanul értesíteni írásban.
- Megbízó kötelezettsége a munkavállalói jelenléti íveinek valóságnak megfelelő, pontos vezetése. Ez a bérszámfejtés dokumentuma, ezért a Könyvelőnek határidőre megküldi.
- Megbízó köteles munkavállalóival aláíratni a Könyvelő által elkészített és megküldött bérlistákat, bérjegyzékeket.
- Megbízó hatáskörébe tartozik a szabadságok kiadása és nyilvántartása, továbbá a Könyvelő tájékoztatása ezekkel kapcsolatban.
- Megbízó minden esetben felhívja munkavállalói figyelmét és a munkaszerződésben is kitér arra, hogy adataikat a bejelentési kötelezettség teljesítése miatt kiadja a Könyvelőnek. A Könyvelő ezeket az adatok bizalmasan kezeli és harmadik félnek nem adja tovább.
- Megbízó köteles minden hónapban a bérszámfejtés elkészítéséhez szükséges dokumentumokat és információkat (jelenléti ív, szabadság-nyilvántartás) a tárgyhót követő legkésőbb 3. napjáig a Könyvelő rendelkezésére bocsátani.
A Megbízót nem számviteli és adózási kötelezettségeiben a Könyvelő legjobb tudása szerint igyekszik segíteni, de kizárólag abban az esetben, ha rendelkezik a kérdéses témában, ügyben megfelelő ismerettel és/vagy tapasztalattal.
A Könyvelő a Megbízó nem számviteli és adózási kötelezettségeiben történő esetleges hibázása esetén nem vállal felelősséget.
Könyvelési anyaggal kapcsolatos tudnivalók |
Megbízó köteles az összes könyvelési dokumentumot (számlák, bankszámlakivonatok, pénztárbizonylatok, egyéb dokumentumok) tárgyhót követő 10. napig a Könyvelő rendelkezésére bocsátani. Ez történhet személyesen, futárszolgálat megbízásával, postai úton, e-mailben. A Megbízónak lehetősége van átadó listát is mellékelni, ha ennek elkészítését vállalja.
A Megbízó tudomásul veszi, hogy a Könyvelő ezekről a dokumentumokról – kizárólag saját használatra – másolatot készíthet.
A könyvelésre átadott bizonylatok, dokumentumok kifogástalan állapotának és teljes körűségének biztosítása Megbízó kötelezettségei közé tartozik. Ebből adódóan Megbízó tudomásul veszi, hogy
- amennyiben hiányos könyvelési anyagot adott át a Könyvelő részére, úgy a Könyvelő által feltárt hiányt mielőbb köteles pótolni.
- a Könyvelő kizárólag az előírásoknak megfelelő tartalmi és formai jellemzőkkel rendelkező dokumentumokat köteles feldolgozni, ellenkező esetben felhívja a Megbízó figyelmét az esetleges korrekcióra, melyek elvégzése/elvégeztetése a Megbízó kötelezettségét képezi.
- Megbízó köteles felelősséget vállalni az általa kiállított, illetve a partnereitől kapott számlák mindennemű követelménynek való megfelelőségéért, továbbá köteles meggyőződni arról, hogy a bizonylatok mögött valós gazdasági események állnak. Megbízó tudomásul veszi, hogy a Könyvelő ezzel kapcsolatban minden felelősség és következmény alól mentesül, mivel Könyvelőnek nem feladata vizsgálni ezeket.
A könyvelési dokumentumok, bizonylatok alapvetően papír formájában kerülnek átadásra a Könyvelő részére. Elektronikus formában történő átadásra akkor kerülhet sor, ha erre a jogszabályok lehetőséget adnak és mind a Megbízó, mind a Könyvelő részéről elfogadott a könyvelési anyag egy részének ilyen módon történő átadása.
A Könyvelő a tárgyhót követő hónap 10. napjáig megkapott könyvelési anyagot egy héten belül feldolgozza, a kapcsolódó esetleges fizetési kötelezettségéről a Megbízót határidő előtt 2 munkanappal értesíti.
Amennyiben a Megbízó a tárgyhónapot követő 10. napja után adja át a Könyvelőnek a könyvelési anyagot vagy annak egy részét, az ehhez kapcsolódó bevallás elkészítésének, illetve a fizetési kötelezettségről való tájékoztatásnak a határideje kitolódhat a jogszabályokban előírt határidőn túlra. A Könyvelőt ezzel kapcsolatban felelősség nem terheli.
A Könyvelő a Megbízó által megkapott könyvelési dokumentációt áttekinthetően, rendszerezetten lefűzi. A könyvelési anyag megőrzése a vállalkozás Iratkezelési szabályzata alapján a Megbízó feladata. A könyvelési dokumentumok, illetve dossziék elszállítása szintén a Megbízó kötelezettsége, melyre előre egyeztetett időben van lehetősége.
A korábban is működő vállalkozásként hozott könyvelési dokumentációnak azon részével kapcsolatban a Könyvelőt semmilyen módon nem terheli felelősség, melyet a vállalkozás előző könyvelője/könyvelői dolgozott/dolgoztak fel, annak következményeiért a Könyvelő nem hibáztatható.
Beszámolóval, bevallásokkal kapcsolatos tudnivalók |
Könyvelő köteles az általa elkészítendő bevallásokat határidőn belül elkészíteni és beküldeni a megfelelő adóhatóság felé.
Megbízó kötelezettségei közé tartozik a beszámoló közzététele. A közzétételhez kérheti Könyvelő segítségét.
Megbízó köteles a hatóságoktól kapott értesítéseket, határozatokat, egyéb dokumentumokat az átvételt követő 2 munkanapon belül a Könyvelőnek e-mail formájában megküldeni. A Könyvelő legkésőbb a dokumentumban megjelölt határideig tájékoztatást ad a Megbízónak a dokumentumban foglaltak szerinti további kötelezettségével kapcsolatban. Amennyiben az adott dokumentum nem került megfelelő időben továbbításra a Könyvelő felé, a Könyvelő felelősséget nem vállal az ebből adódó következményeket illetően.
ÁSZF Könyvelés – A könyvelési együttműködés létrejötte
Megbízó és a Könyvelő közti együttműködés egyik alappillére a Megbízó vállalkozásának alapos megismerése (a másik az ÁSZF Könyvelés dokumentumban foglaltak átolvasása és elfogadása). Ennek biztosítására a Megbízó minden, a vállalkozásával kapcsolatos információt megoszt a Könyvelővel. A Könyvelő ezeket az információkat titoktartásának eleget téve bizalmasan kezeli, harmadik fél részére nem szolgáltatja ki.
Könyvelő a Megbízó vállalkozásáról alkotott kép kialakítása érdekében az együttműködés kezdetekor kéri a szükséges dokumentációt (Társasági szerződés/ Alapítói határozat, Aláírási címpéldány, Cégbírósági bejegyzés, bankszámla-, hitelszerződések, egyéb fontos dokumentumok). A dokumentumok megküldésével Megbízó engedélyt ad a Könyvelőnek másolatok készítésére. A másolatok kizárólag Könyvelő tulajdonában maradnak, azokhoz harmadik fél nem fér hozzá.
Amennyiben már működő vállalkozásról van szó, a Könyvelő további dokumentumokat kér a Megbízótól: Számviteli politika és belső szabályzatok, legutóbbi főkönyvi kivonat (záró), főkönyvi kartonok és analitikus nyilvántartások (tárgyi eszköz analitika, nyitott vevő-szállító folyószámla), további szükséges adatok és információk.
A hatékonyabb feldolgozás és átvétel érdekében Könyvelő a Megbízó beleegyezésével felveszi a kapcsolatot a vállalkozás előző könyvelőjével annak érdekében, hogy ezek az adatok és információk a lehető legrövidebb idő alatt rendelkezésre álljanak.
A Könyvelő a vállalkozásról képet kapva meghatározza a havi könyvelési díj összegét, melyet közöl a Megbízóval. Amennyiben a Megbízó ezt elfogadja, sor kerül a szerződés megkötésére.
A Könyvelő konzultáció keretében (mely történhet személyesen-előre egyeztetett időpontban, írásban e-mail formájában, illetve online is) tájékoztatja a Megbízót a vállalkozásával kapcsolatos számviteli és adózási szabályokról, tudnivalókról, egyéb hasznosnak és fontosnak vélt információkról. A konzultáció díja a Megbízónak szerződéskötés esetén ingyenes.
Lehetőség van könyvelési szolgáltatás igénybevétele nélküli konzultációra is külön díjazás ellenében. Amennyiben a leendő ügyfél később mégis igénybe veszi a Könyvelő által nyújtott szolgáltatásokat, a konzultáció díja levonásra kerül az első havi könyvelési díjból.
A honlapon vagy más formában történő ajánlatkérés önmagában nem minősül megrendelésnek (így elektronikus úton megkötött szerződés ez esetben még nem jön létre)!
ÁSZF Könyvelés – Az együttműködés fenntartása
Megbízó és Könyvelő között – az ÁSZF Könyvelés dokumentum alapos átolvasása után – létrejött együttműködés fenntartása mindkét fél közös érdeke és kötelessége.
Könyvelő a kapcsolatot a vállalkozás képviselőjével tartja, tájékoztatási kötelezettsége is kizárólag irányában áll fenn. A könyvelési dokumentációhoz való hozzáférés – annak a Megbízó részére történő visszaadásáig – kizárólag a Könyvelő jelenlétében lehetséges, ügyfélfogadási időben. Erre jogosultak a vállalkozás hivatalos dokumentumában (Társasági szerződés/Alapító okirat) megnevezett tagok, illetve vezető tisztségviselők, miután a Könyvelő megbizonyosodott személyazonosságukról.
Megbízó, valamint Könyvelő között létrejött együttműködés fontos feltétele a megfelelő kommunikáció. Ennek hiánya az együttműködés felbontását vonhatja maga után.
Könyvelő kötelezettséget vállal arra, hogy a kapott e-mailekre a küldéstől számított 2 munkanapon belül válaszol írásban. Telefonos megkeresés esetén a Könyvelő elfoglaltságához mérten igyekszik a hívást fogadni. Amennyiben ez átmenetileg akadályba ütközik, él a mielőbbi visszahívás lehetőségével. A Megbízó is köteles a fentiek szerint eljárni, ezzel biztosítva a folyamatos kommunikációt.
Megbízónak, mint a vállalkozás képviselőjének, lehetősége van – és az adóhatósági ügyintézés gördülékenysége érdekében ajánlott is – a Könyvelőt írásban meghatalmazni.
Könyvelőnek joga van a meghatalmazást visszautasítani vagy a már érvényben lévő meghatalmazást visszavonni. Visszavonás esetén a Könyvelő teszi meg ezt a bejelentést az illetékes hatóságok felé.
Megbízó és Könyvelő között létrejött együttműködés másik alapja a kölcsönös bizalom és megbízhatóság.
Ennek eleget téve a Megbízó kötelezettséget vállal arra, hogy
- Könyvelőt minden, mind a Megbízó adataiban, mind a vállalkozásában történt és történő változásról haladéktalanul, írásban értesíti.
- minden, a vállalkozását érintő dokumentumot haladéktalanul a Könyvelő rendelkezésére bocsát.
- minden, a Könyvelő részére átadott bizonylat, egyéb dokumentum és információ valóságtartalmáról megbizonyosodott.
- tudomásul veszi a Könyvelő ügyfél-átvilágítási kötelezettségét, melynek értelmében a Könyvelő köteles a vállalkozás vezető tisztségviselőjének, valamint tagjainak személyazonosságáról meggyőződni úgy, hogy a Megbízó által bemutatott személyazonosító okmányai fénymásolásra kerülnek.
- az Ügyfél átvilágítási adatlap kitöltéséhez szükséges személyazonosító adatait megadja, a dokumentumot aláírásával ellátja.
- tudomásul veszi a Könyvelő feladatkörébe tartozó, illetve nem tartozó teendőket, utóbbiak elvégzésével nem bízza meg a Könyvelőt.
- minden, a Könyvelő által kért, hiányzó dokumentumot, szükséges információt lehetőségeihez mérten a legrövidebb idő alatt a Könyvelő rendelkezésére bocsátja, a Könyvelő által átadott információkat bizalmasan kezeli, csak az illetékes harmadik feleknek adja tovább.
- a havonta esedékes könyvelési díjat a számlán szereplő határidőre megfizeti, amennyiben ez akadályba ütközik a részéről, vagy olyan körülmény következik be, amely késlelteti vagy ellehetetleníti a szolgáltatás ellenértékének teljesítését, úgy a Könyvelőt erről haladéktalanul értesíteni köteles.
- elfogadja, ha a Könyvelő a „2017. évi LIII. törvény a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról” értelmében valamely bizonylat feldolgozásának, könyvelésének azért nem tesz eleget, mert azok bármelyik adata pénzmosás gyanúját veti fel, amennyiben Megbízó mégis ragaszkodik a szóban forgó bizonylat lekönyveléséhez, arról a Könyvelőt írásban kell utasítania.
- elfogadja, ha a Könyvelő valamely bizonylat feldolgozásának, könyvelésének azért nem tesz eleget, mert a szóban forgó bizonylat hátterében kérdéses gazdasági eseményt feltételez, erről azonban a Könyvelő köteles egyeztetni a Megbízóval. Amennyiben Megbízó mégis ragaszkodik a bizonylat lekönyveléséhez, arról írásban kell utasítania a Könyvelőt.
- elfogadja, hogy Könyvelő alvállalkozót foglalkoztathat.
Ennek eleget téve a Könyvelő kötelezettséget vállal arra, hogy
- a Megbízótól kapott információkat, adatokat, dokumentumokat harmadik félnek nem szolgáltatja ki.
- a Megbízó vállalkozását érintő információkat titoktartási kötelezettségének megfelelően bizalmasan kezeli, titoktartási kötelezettsége alól csak abban az esetben mentesül, amennyiben a Megbízó vállalkozásával szembeni hatósági vagy egyéb ellenőrzés vagy intézkedés felszólítja információ átadására, továbbá ilyen esetek a könyvvizsgálat, valamint a Megbízó vállalkozásának hatóság előtti képviselete is.
- a vállalkozás vezető tisztségviselőjét, tagjait azonosítja személyazonosító okmányaik bemutatása alapján, az ügyfél átvilágítási kötelezettségéből adódó Ügyfél átvilágítási adatlapot a valóságnak megfelelően kitölti.
- feladatkörébe tartozó teendőket maradéktalanul elvégzi, amennyiben az ehhez szükséges minden adat, dokumentum, információ rendelkezésére áll, azonban nem kötelezhető a feladatkörébe nem tartozóak elvégzésére.
- az esetleges hiányosságokról haladéktalanul értesíti a Megbízót.
- munkavégzése és annak eredményeképpen elkészített bevallások, beszámoló és minden más dokumentum minden szempontból megfelel a hatályos törvényi és jogszabályi előírásoknak.
- mind Ő maga, mind munkavállalói birtokában vannak annak a szakmai tudásnak, képzettségnek és képesítésnek, melyek a Megbízó vállalkozásának – jelen dokumentumban, valamint a Könyvelési szerződésben foglaltaknak megfelelően -teljes körű könyveléséhez, bérszámfejtéséhez és a jelen dokumentumban, valamint a Könyvelési szerződésben foglalt egyéb eseti feladatok elvégzéséhez szükségesek.
- mind Ő maga, mind munkavállalói folyamatosan részt vesznek továbbképzéseken, szakmai képzéseken, továbbá folyamatosan informálódnak és tájékoztatják a Megbízót az aktuális változásokról.
- szolgáltatásai nyújtásáról adómentes számlát állít ki azzal, hogy a számlán semmilyen olyan díjtétel nem szerepeltethető, amelyről a Megbízót előzőleg nem tájékoztatta.
- Könyvelő rendelkezik szakmai felelősség biztosítással: Allianz Hungária Zrt. (1087 Budapest, Könyves Kálmán körút 48-52. ); Kötvényszám: AHB734085896
A könyvelő díjazása
Könyvelő a Megbízó vállalkozásának megismerése alapján megállapítja, a Megbízó a Könyvelő megbízásával egyidejűleg elfogadja a szolgáltatások igénybevételének díjait (Kft., Kkt., Bt.: 35.000,- Ft-tól; egyéni vállalkozás, KATA alany: 13.000,- Ft-tól; átalányadózás, vállalkozói SZJA: 15.000 Ft-tól)
A könyvelési és az esetleges bérszámfejtési díjról a Könyvelő havonta, az eseti díjakról azok felmerülésekor adómentes számlát állít ki. A könyvelési díjról szóló számla minden esetben kiállításra kerül havonta. Ez arra az esetre is érvényes, amikor a Megbízó saját döntési jogával élve és saját felelősségére az adott hónapban nem ad át könyvelésre dokumentációt.
A könyvelési díj megállapítása vállalkozásonként eltérő, függ a Megbízó vállalkozásának előző évi nettó árbevételétől, a vállalkozás munkavállalóinak számától, a vállalkozás forgalmától, a vállalkozás devizás könyvelésének arányától, valamint attól, hogy a vállalkozás kötelezett-e könyvvizsgálatra.
A könyvelési díj változtatásának (emelésének) jogát a Könyvelő fenntartja, amennyiben a vállalkozás előzőleg felsorolt paraméterei kedvező irányban változnak. A változásról a Könyvelő köteles a Megbízót előzetesen tájékoztatni.
Az ügyvezető (tag/tagok) bérszámfejtésének díját a könyvelési díj tartalmazza. A munkavállalók, bérbeadó, egyéb jogviszonyban állók bérszámfejtése havonta 6.000,-Ft/fő.
Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése 2.000,- Ft/fő/alkalom. A fő/alkalmat a megszakítás nélküli napokra kell érteni.
Megbízó az üzleti évet lezáró beszámoló, valamint az ahhoz kapcsolódó dokumentumok és bevallások elkészítéséért egy havi könyvelési díjat köteles megfizetni Könyvelőnek. Amennyiben a szerződés év közben felmondásra kerül, Könyvelő a Megbízó kérésére elkészítheti az üzleti évet lezáró beszámolót, kapcsolódó dokumentumot és bevallásokat.
Amennyiben Könyvelőnek önhibájából önellenőrzést kell végrehajtani, úgy a Megbízónak ezért külön díj nem számolható fel.
Amennyiben Könyvelőnek a Megbízó késedelméből adódóan kell önellenőrzést végrehajtani, úgy önellenőrzésenként 15.000,-Ft. számítható fel. Önellenőrzésre akkor is sor kerülhet, amennyiben a Megbízó év közben történő könyvelőváltása nem biztosítja a folyamatos könyvelést, ennek következtében ellenőrizni szükséges az adott év addig lekönyvelt tételeit, az ellenőrzés pedig hibákat tár fel. A hibák javításának volumene határozza meg ez esetben az önellenőrzés díját, melyet a Könyvelő állapít meg és előzetesen közöl a Megbízóval.
További díjak:
A szakmai konzultáció, tájékoztatásnyújtás díja 15.000,-Ft/45 percben kerül megállapításra. Szerződéskötés esetén ez a díj az első havi könyvelési díjból levonásra kerül.
A statisztikai és egyéb adatszolgáltatások díja 8.000,-Ft-ban kerül megállapításra adatszolgáltatásonként.
Megbízó megbízhatja a Könyvelőt a vállalkozásra szabott, annak sajátosságait, főbb jellemzőit alapul vevő Számviteli politika és további belső szabályzatok elkészítésével. Ezek díja szabályzatonként 20.000,-Ft.-ban kerül megállapításra.
Megbízó megbízást adhat a Könyvelőnek hitel és hitelhosszabbítás elbíráláshoz, lízing-igényléshez, valamint pályázathoz szükséges számviteli dokumentumok elkészítésére. Ezek díja alkalmanként értendő, a pontos díj megállapítása a Könyvelő hatáskörébe tartozik (15.000,-Ft-tól).
A cégforma-váltással, illetve felszámolással, végelszámolással kapcsolatos könyvelési feladatok elvégzése minden esetben külön díjazással járnak együtt, melynek megállapítása a Könyvelő hatáskörébe tartozik. Könyvelő köteles a kikalkulált díjról a Megbízót előzetesen tájékoztatni.
A felsoroltakon kívüli eseti díjakkal kapcsolatban a Megbízó és a Könyvelő alkalmanként külön állapodik meg.
A számlán szereplő dátumok (számla kelte, teljesítés, fizetési határidő) összhangban állnak a hatályos jogszabályokban foglaltakkal. Könyvelő minden esetben feltünteti a számlán, hogy az mely szolgáltatás(ok) igénybevételére, illetve melyik időszakra vonatkozik.
A kiállított számlákon szereplő összeget a Megbízó a számlán szereplő határideig átutalással vagy készpénzben teljesíti. Amennyiben ez akadályba ütközik a részéről, vagy olyan körülmény következik be, amely késlelteti vagy ellehetetleníti a Könyvelő által nyújtott szolgáltatás ellenértékének teljesítését, úgy Könyvelőt erről haladéktalanul értesíteni köteles. Megbízónak indokolni szükséges.
Könyvelőnek joga van a Megbízó indoklása és a körülmények alapján minden esetet egyedileg mérlegelni és elbírálni. Ezt követően Könyvelőnek joga van – a nyújtott szolgáltatások további teljesítése mellett – az általa meghatározott ütemterv szerinti részletfizetési könnyítésről dönteni vagy a szolgáltatás nyújtását egészen addig felfüggeszteni, amíg Megbízó ki nem egyenlíti tartozását. Amennyiben a részletfizetési könnyítés mellett dönt és az általa meghatározott ütemterv tervezetet a Megbízó elutasítja, egyértelműen joga van megtagadni a szolgáltatás további nyújtását.
Megbízó aláírásával elismeri, hogy megismerte és elfogadta az ütemtervben szereplő részletfizetési tételeket és határidőket és egyúttal kötelezettséget vállal arra, hogy a részleteket esedékességükig megfizeti. Azt is tudomásul veszi, hogy amennyiben ez nem következik be, Könyvelő kárpótlásra jogosult. A kárpótlás mértéke plusz egy havi könyvelési díj.
Megbízónak 3 hónapnál régebb óta fennálló díjtartozása nem lehet. Amennyiben a tartozása túllépi a 3 hónapra vonatokozó összeget, Könyvelő jogosult az együttműködés alapját képező Könyvelési szerződést azonnali hatállyal, indoklás nélkül felmondani, regisztrációját visszavonni.
ÁSZF Könyvelés – Az együttműködés megszűnése
Mind a Megbízó, mind a Könyvelő jogosult az együttműködésük alapját képező Könyvelési szerződést írásban felmondani, azzal, hogy a felmondási idő 3 hónap. A felmondási idő első hónapja a felmondás tényét közlő írásbeli tájékoztatás hónapját követő hónap.
A Könyvelési szerződés azonnali hatállyal történő, írásbeli felmondására akkor kerül sor, amikor valamelyik fél részéről súlyos kötelezettség-szegés történik. Ebben az esetben a Felek részéről egyeztetés szükséges azzal kapcsolatosan, hogy milyen kötelezettségeik, illetve követeléseik vannak még egymással szemben.
A könyvelő felelőssége
A Könyvelő nem tehető felelőssé azon tételekkel kapcsolatos adózási és számviteli következményekért, amelyek nem az általa könyvelt, rögzített bizonylatokból, nem az általa végzett számításokból, jelentésekből, bevallásokból erednek.
Nem tehető felelőssé az írásban adott utasítás végrehajtása miatti következményekért sem.
A könyvelés pontosságáért és szabályszerűségéért, a Könyvelő által vezetett nyilvántartások egyezőségéért, a bevallások, beszámolók pontos, határidőre történő elkészítéséért a Könyvelő felelősséget vállal.
Az adatfeldolgozás hibájából eredő károkért – amennyiben a Könyvelő felelőssége egyértelműen megállapítható – a Könyvelőt helytállási kötelezettség terheli.
Könyvelő rendelkezik szakmai felelősségbiztosítással, így az általa okozott kár önrészét a biztosító társaság elbírálása után rendezi. Könyvelő felelősségbiztosításán keresztül megtéríti azon károkat, amelyek kizárólagosan az ő hibájából, késedelméből származnak.
Az ÁSZF Könyvelés dokumentum folyamatosan elérhető ide kattintva!